Пам’ятка населенню щодо безпечного використання пестицидів

Дата: 28.03.2024 09:09

Фото без опису

З початком весняно-літніх робіт від громадян надходять звернення та скарги стосовно використання пестицидів і агрохімікатів на присадибних ділянках, городах, приватних домоволодіннях.

Зокрема власники земельних ділянок та місцеві жителі проводять обробки в денний час, у спекотну та вітряну погоду, не попереджаючи сусідів про застосування пестицидів, застосовуючи механізовані великогабаритні оприскувачі.

Внаслідок цього заподіюється шкода здоров’ю людей, а також рослинам та тваринам у сусідніх приватних домоволодіннях. У багатьох скаргах йдеться про погіршення самопочуття заявника та членів його родини.

Фахівці відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Богодухівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області нагадують про правила поводження з пестицидами та агрохімікатами.

Пестициди — це отруйні речовини, які залежно від призначення діляться на кілька груп:

• інсектициди - хімічні речовини для знищення комах;
  • акарициди - хімічні речовини для знищення кліщів;
  • лімбациди - хімічні речовини для знищення нематод - круглих хробаків, що паразитують у рослинах;
  • зооциди - хімічні речовини для знищення гризунів;
  • фунгіциди - хімічні речовини для знищення грибків, що паразитують головним чином на насінні сільськогосподарських культур;
  • гербіциди та дефоліанти - хімічні речовини для знищення бур’янів.

Щоб уникнути неприємних та небезпечних для здоров’я людини ситуацій, які виникають при отруєнні пестицидами, необхідно дотримуватись правил, а саме:

- запам’ятайте, що реалізація населенню пестицидів та агрохімікатів повинна здійснюватися в дрібно фасованому вигляді з інструкцією щодо застосування із зазначенням культур, способів, норм, кратності використання;

- дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і Доповненнями до нього;

- купуючи той чи інший препарат, звертайте увагу, чи має суб’єкт господарювання ліцензію на даний вид діяльності;

- перед початком робіт з пестицидами необхідно старанно ознайомитися з інструкцією із застосування цього хімічного препарату;

- усі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні   (18-22) години при мінімальних повітряних потоках із застосуванням засобів індивідуального захисту. Розпилюйте аерозоль якомога ближче до оброблюваного об’єкта, використовуючи наконечники для дрібнокрапельного обприскування;

- якщо хтось біля вашого будинку працює з пестицидами, щільно закривайте вікна та двері, не випускайте дітей гуляти на вулицю;

- під час роботи з пестицидами забороняється вживати їжу та курити;

- після проведення робіт необхідно ретельно вимити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг;

- під час роботи забороняється залишати пестициди та агрохімікати без нагляду;

- упаковку та тару з-під пестицидів та агрохімікатів не можна використовувати для інших цілей та викидати у водойми.

При внесенні в ґрунт певна кількість пестицидів може потрапити в струмки і ріки. Цей стік здатний спричинити забруднення поверхневих та підземних вод, у тому числі, і воду у вашому колодязі.

Щоб зменшити можливість забруднення води у своєму колодязі:

• будьте обережні при використанні пестицидів у своїй садибі, особливо якщо колодязь мілкий або має пошкоджений колодязний зруб;
  • ніколи не використовуйте і не змішуйте пестициди біля колодязя;
  • переконайтеся, що ваш колодязь заглиблюється до водних джерел, які відокремлені від поверхневого водоносного шару;
  • якщо маєте сумніви щодо якості води з вашого колодязя, зверніться до будь-якої акредитованої лабораторії, яка проводить дослідження води;
  • якщо аналіз води з вашого колодязя покаже наявність пестицидів у кількостях, що становлять загрозу для здоров’я, вам слід змінити джерело водопостачання.

Пам’ятайте! Хімічні засоби захисту рослин потребують підвищеної уваги, а через неправильне використання або поводження вони можуть стати джерелом нещасних випадків і отруєнь.

Бережіть своє здоров’я, здоров’я своїх близьких! Поважайте право громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля!

Відавайте перевагу застосуванню механічних, фізичних та біологічних методів боротьби зі шкідливими організмами!