A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Валківська міська територіальна громада
Богодухівський район

Харківська область

Безоплатна правова допомога

ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ МАТЕРІВ ОДИНАЧОК

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Кодексу законів про працю України,  під час працевлаштування роботодавці не мають права встановлювати випробування для одиноких матерів, які мають дитину до 14 років або дитину з інвалідністю.

Крім того, законодавство прямо забороняє відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з наявністю дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю, у разі відмови у прийнятті на роботу – зобов’язує роботодавця повідомити причини відмови письмово (ч. 1 ст. 184 Кодексу законів про працю України).

Одинокі матері також мають ті ж самі гарантії, що і жінки без цього статусу:

• заборона залучення до робіт у нічний час, надурочних робіт і робіт у вихідні дні, а також направлення у відрядження жінок, які мають дітей до трьох років;

 • залучення жінок, що мають дітей віком від трьох до 14 років або дітей з інвалідністю, до надурочних робіт або направлення у відрядження лише за їх згодою;

 • право на переведення жінок, які мають дітей до трьох років, на іншу легшу роботу із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою до досягнення дитиною трьох років (ст. 176, 177, 178 Кодексу законів про працю України).

Відповідно до Закону України «Про відпустки», одинокою матір’ю вважається жінка, яка виховує дитину без батька (п. 5 ч. 12 ст. 10, ч. 1 ст. 19 Закону), про утримання дитини без батька мова не йде. Саме таке визначення використовується при вирішенні питання щодо додаткової відпустки, на яку має право одинока матір. Одинока матір, батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, має право на додаткову оплачувану відпустку один раз на рік тривалістю 10 календарних днів, а якщо вона має двоє і більше дітей – 17 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 182-1 Кодексу законів про працю України, ст. 19 Закону України «Про відпустки»).

Крім щорічної відпустки, одинока матір також має право на отримання додаткової відпустки незалежно від того, скільки часу вона відпрацювала у роботодавця, а також, працює вона повний чи неповний робочий день, за умови що вона працює.

Якщо одинока матір не скористалася правом на соціальну відпустку у попередніх роках, то невикористані дні відпустки накопичуються та можуть бути використані у будь-який час за погодженням з роботодавцем, а в разі звільнення – одинока матір має право отримати компенсацію за всі невикористані дні цієї відпустки.

Враховуючи, що додаткова соціальна відпустка надається один раз протягом календарного року і за цей час статус одинокої матері може змінитися, роботодавець має право вимагати підтвердження матері одиначки один раз на рік.

Відповідно ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України забороняється звільнення одиноких матерів, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

ВИЗНАННЯ НЕДІЙСНОГО ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСОМ

Виконавчий напис – це розпорядження нотаріуса, яке здійснюється на документах, що встановлюють заборгованість, і дозволяє стягнути з боржника грошові суми або витребувати його майно. 

Виконавчий напис нотаріуса є одним з найбільш популярних та ефективних засобів позасудового захисту прав та інтересів кредиторів. Це обумовлено, з одного боку, позасудовою процедурою його отримання, та, з іншого боку, забезпеченням його виконання у примусовому порядку на рівні із судовим рішенням.

Під час вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник участі не приймає, а отже дізнається про наявність такого виконавчого документа здебільшого вже після відкриття виконавчого провадження. За таких обставин, єдине, що залишається у боржника у разі незгоди із вчиненим виконавчим написом – самому ініціювати судовий процес про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню:

•        не дотримався вимог щодо його змісту, визначених ст. 89 Закону України «Про нотаріат»;

•        не перевірив відсутність спору між сторонами;

•        виконавчий напис вчинено на копії документа, а не на його оригіналі;

•        виконавчий напис вчинено на документі, який не входить до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку, тощо.

Також ви можете оскаржити виконавчий напис, якщо вимоги стягувача є неправомірними, наприклад:

•        вимоги прострочені;

•        неправильно нараховано відсотки тощо.

Тобто навіть якщо нотаріус дотримався всіх формальних вимог, але у вас є аргументовані заперечення щодо суми боргу, це теж є підставою для того, щоб визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.

 

В судовому порядку виконавчий напис нотаріуса оскаржується шляхом подання позову про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає до виконання. Для оскарження виконавчого напису нотаріуса необхідно мати сам документ. Однак, зазвичай позичальник дізнається про стягнення з нього кредитного боргу, отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження або постанову про стягнення боргу з заробітної плати. При цьому самого виконавчого напису на руках позичальник не має.

За відсутності документа відсутні й підстави для його оскарження. Тому, як тільки ви дізналися, що з вас стягують борг за виконавчим написом нотаріуса, відразу ж слід звернутися до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця (в залежності від того, ким відкрите виконавче провадження). Необхідно подати заяву про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, видачу копії постанови про відкриття виконавчого провадження та копії виконавчого напису нотаріуса. За вашою заявою виконавець зобов'язаний надати документи.

Також можна звернутися до приватного нотаріуса, який вчинив виконавчий напис для отримання у нього копію даного виконавчого напису. Однак, виходячи з практики, нотаріуси безпідставно відмовляють у видачі копії цього документа.

Єдиним способом скасування виконавчого напису нотаріуса є звернення до суду з позовом про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Маючи в руках копію виконавчого напису, слід проаналізувати зміст документа та визначитися з обґрунтуваннями для його оскарження в суді:

•        необхідно переконатися в тому, що кредитний договір має звичайну письмову - не нотаріальну форму.

•        слід перевірити документ по пунктах на наявність передбаченої заздалегідь можливості стягнення кредитного боргу за допомогою виконавчого припису нотаріуса.

•        зіставляється термін, на який видавався кредит (строк повернення кредиту), з терміном, зазначеним у виконавчому написі.

З метою тимчасового зупинення примусового виконання напису разом з позовом слід подати заяву про забезпечення позову. На підставі такої заяви виноситься ухвала про тимчасове зупинення виконання виконавчого напису. Таку заяву суд зобов'язаний розглянути протягом 2-х днів з моменту реєстрації.

Також разом з позовом бажано відразу подати клопотання про витребування копії матеріалів нотаріальної справи стосовно вчинення виконавчого напису нотаріуса, що оскаржується. Витребування копій матеріалів нотаріальної справи проводиться на підставі ухвали про відкриття провадження (але за умови подання позивачем відповідного клопотання).

Позовну заяву щодо оскарження виконавчого напису нотаріуса слід подавати за місцем реєстрації відповідача – кредитора, або за місцем виконання напису (місцем знаходження державної виконавчої служби або приватного виконавця).

Позов про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, подається протягом 3 років з моменту його вчинення до суду за місцем реєстрації позивача або за місцем знаходження відповідача (кредитна організація, на користь якої виданий виконавчий напис).

Для подання позову необхідно буде оплатити судовий збір в розмірі 908 грн, а також судовий збір в розмірі 454 грн за подання заяви про забезпечення позову та тимчасове зупинення виконання напису нотаріуса.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь