Олена Зеленська: «Маємо створити для всіх можливість підтримки ментального здоров’я – доступну, безкоштовну, близьку, зручну, зрозумілу»
Перша леді України Олена Зеленська взяла участь у робочій зустрічі «Ти як?»: інсайти та вивчені уроки», приуроченій впровадженню Всеукраїнської програми ментального здоров’я на рівні громад.
Захід, організований Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, пройшов за участю представників міністерств, які у межах Програми реалізують пріоритетні проєкти, та команд регіональної координації Ти як?, до яких входять профільні заступники начальників обласних військових адміністрацій, регіональні координатори та консультанти у громадах. Останні запрацювали торік, у серпні, у 132 територіальних громадах 23 областей України.
«З нашої останньої зустрічі пройшло півроку: непрості для всіх нас і для країни. Але я впевнена, все-таки вони були зігріті думкою, що робимо важливу справу – підтримуємо стійкість цілої країни», – сказала Дружина президента, звертаючись до учасників робочої зустрічі.
Консультанти Ти як? у громадах за цей час зосередилися на створенні локальних екосистем ментального здоров’я, які відтепер описані в Путівниках «Маршрути послуг із ментального здоров’я в громаді».
Путівник – це документ із відкритим кодом, у якому зібрані усі надавачі послуг із ментального здоров’я на рівні громади, в усіх секторах: охорона здоров’я, соціальний захист, освіта, ветеранська політика, культура та мистецтво, спорт тощо.
У процесі створення путівника регіональні команди знайомили надавачів послуг між собою, що у перспективі сприяє міжсекторальній взаємодії та швидшому перенаправленню. А також пройшли так званий «шлях клієнта» – маршрут отримувача послуги, що дозволило виявити прогалини та додати важливі містки між різними секторами. Про це під час заходу розповіла Оксана Збітнєва, керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, що здійснює супровід впровадження Ти як?.
«Громади пройшли шлях заземлення і мережування, що включав картування послуг, створення реєстру надавачів, опитування користувачів послуг, промоцію теми ментального здоров'я, активацію координаційних центрів підтримки цивільного населення як міжвідомчого майданчика, створення реєстру тренерів... Збірка усього цього ресурсу лягла у путівники. А ще – ця робота дала низку несподіваних відкриттів, які зверху, зі стратегічного рівня, можна було й не побачити», – зазначила Оксана Збітнєва.
Такий підхід до створення Путівників відкрив ще й низку інсайтів. Зокрема, про оптику, тобто фокус, під яким ми дивимося на питання, що темі ментального здоров'я можна дати простір там, де ніхто не очікує, хоча і потребує.
Наприклад, у басейні, куди люди приходять не тільки за спортивною активністю, але і спілкуванням, або на популярному туристичному маршруті. Достатньо тільки подивитися на тему ширше кабінету фахівця. І про важливість комунікації, адже недостатня поінформованість про доступні (і що важливо – безкоштовні) послуги підтримки теж стає бар'єром для людини.
Саме на обговоренні цих відкриттів, викликів та рішень, які знаходили регіональні команди «Ти як?», була зосереджена робоча зустріч.
Наприклад, поширеною проблемою у невеликих громадах є те, що люди не звертаються за послугами, бо хвилюються за збереження анонімності. Рішенням стало додати до локального путівника надавачів послуг із інших громад, а також телефони гарячих ліній національного та регіонального рівнів.
Кейс ще однієї громади: там ветерани та ветеранки не йшли до фахівця, бо соромилися звертатися по допомогу. Проблему вирішили відкриттям окремого входу у медичній установі, щоб усі охочі потрапляли до кабінету психолога конфіденційно.
«Мені важливо було почути про кожен із викликів, і особливо відповіді на них. «Ти як?» не ставить за мету «змусити всіх ходити до психолога», справжня мета – створити для всіх можливість підтримки: доступної, безкоштовної, близької, зручної, зрозумілої», – резюмувала перша леді.
Докладно про захід в матеріалі на сайті Президента України: https://www.president.gov.ua/.../olena-zelenska-mayemo...
Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська – здійснює Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за експертної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я World Health Organization (WHO).