НОВИЙ ШТАМ КОРОНАВІРУСУ «FLIRT»
Як правило, восени кількість хворих гострими респіраторними інфекціями, в тому числі коронавірусною інфекцією, збільшується. Причина проста: разом з переходом до холодної погоди, дощів і вогкості, а також короткого світлового дня зазвичай знижується й імунітет людини. Тому організм стає більш вразливим до інфекцій та вірусів.
Ця осінь не є виключенням. В Україні спостерігається ріст захворюваності на COVID-19. Наразі встановлено, що на території України циркулює 10 штамів вірусу SARS-CoV-2 — це різні субваріанти штаму Omicron.
COVID-19 в Україні перейшов до категорії сезонних захворювань нарівні з грипом та іншими сезонними респіраторними інфекціями, спалахи яких характерні для осінньо-зимового періоду та для ранньої весни. Але цьогорічне літо принесло сюрпризи. Літній сплеск в Україні був спричинений субваріантом FLiRT, який відрізняється достатньо високою швидкістю передачі від людини до людини.
Починаючи з липня, коли в Україні слідом за країнами Європи були зафіксовані перші випадки коронавірусу FLiRT – нового субваріанта Omicron, нові випадки продовжують фіксуватися в різних областях нашої країни. Як і раніше, області з найвищою щільність населення і страждають найбільше. Це стсується Хмельницької, Львівської, Дніпропетровської областей, а також міста Київ.
Сумарно приблизно 75 тисяч українців перехворіли на COVID-19 впродовж літнього періоду: у липні було зареєстровано 11,5 тисячі, а в серпні - майже 64 тисячі випадків COVID-19 серед українців. В абсолютній кількості це достатньо високі показники.
На жаль, Харківська область не стала виключенням. За даними Харківського обласного центру контролю та профілактика хвороб МОЗ України на території Богодухівського району в липні 2024 року було зареєстровано 9 випадків захворювань на коронавірус, в серпні - 75, а впродовж двох тижнів вересня загальна цифра становила вже 55 випадків, серед хворих є і діти.
Вірус SARS-CoV-2 постійно мутує і періодично дає початок новому дуже заразному варіанту, який поступово стає домінуючим штамом. Новий штам коронавірусу, відомий як FLiRT, походить від варіанта Omicron, і особливістю його є мутація у спайкових білках, що допомагає вірусу краще обходити імунітет, ніж попередні штами. Тобто FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет. У групі ризику - люди старшого віку, з хронічними захворюваннями, після онкологічних захворювань або з послабленим імунітетом. Також новий штам коронавірусу FLiRT вимагає підвищеної уваги та обережності стосовно дітей і вагітних жінок, які входять до групи ризику.
Щоб запобігти поширенню вірусу, Богодухівське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області нагадує про основні індивідуальні профілактичні заходи, які допоможуть зменшити ризик інфікування. До яких належать:
- гігієна рук – часте миття з рідким милом або обробка спиртовмісними антисептиками (після кожного контакту з тваринами, відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, перед приготуванням їжі тощо);
- гігієна при кашлі – прикриття рота і носа при кашлі та чханні одноразовою серветкою, яку необхідно знешкодити відразу після використання;
- намагайтеся менше відвідувати місця масового скупчення людей та обов’язково дотримуйтесь дистанції при контакті (не менше 1,5 метра);
- утримання від дотиків обличчя руками;
- регулярне провітрювання приміщення, дезінфекція поверхонь.
У разі виникнення симптомів захворювання, дотримуйтесь самоізоляції та зверніться за медичною допомогою до свого сімейного лікаря.
Вакцинація проти COVID-19 залишається найефективнішим методом підсилити імунітет та запобігти ускладненням в разі хвороби.
Потрібно розуміти, що вакцина не гарантує 100% захисту від зараження, але захищає від важкого перебігу, госпіталізації і смерті.
Щеплення – добровільні й безоплатні. Вакцинація від COVID-19 дозволить людям захистити себе і свої родини, щоб після хвороби повернутися до звичайного життя.
Пам’ятайте: обізнані – значить захищені!!!