У Валківській громаді відроджують один із останніх вітряків Слобожанщини
Знаходиться він біля села Сидоренкове, що межує з Полтавщиною.
Історія його сягає у минуле століття і, за переказами, саме тут, на заході Харківщини вітряк мав стати першим важливим експонатом етнографічного музею під відкритим небом.
В Україні не було села чи містечка де б не існувало млина. На жаль, зараз маємо в Україні старовинних млинів водних та вітряків з трохи більше ніж з півтисячі. Деяким млинам пощастило опинитися в музеях-скансенах, де дбають про їх стан і розповідають відвідувачам про їх історію та культуру млинарства.
Ідею створення такого ж музею під відкритим небом, в центрі якого став би вітровий млин, всіляко підтримує місцева влада, краєзнавці та особливо сидоренківці. Млин може служити селу і бути неабиякою цікавинкою та атракцією для туристів. Екскурсії з такою особливістю у занурення в побут українського народу мали б надзвичайний попит. Крім того, при школі вже давно діє ентрографічний музей села.
Під час бойових дій, рашистський окупант нещадно нищить все, що ідентифікує нас як українську націю, руйнує пам»ятки культури та архітектури, музеї.
Тому сьогодні, як ніколи, ми маємо відстоювати своє і говорити на увесь світ – ми українці, ми маємо свою історію і цінуємо її.
Валківський млин уже внесений до «Мапи млинів України» https://www.google.com/maps/d/viewer... Цікавляться валківським млином іноземці і готові вкладати кошти на його відновлення.
В етнографічних цілях розпочали відродження свого вітряка і сидоренківці – реконструювали вітрильники та зовні пофарбували фасад. Слова подяки за дієву підтримку міському голові Скрипніченку В.В., КУ «Місцева служба комунальної власності Валківської міської ради» та безпосереднім виконавцям робіт, сидоренківцям Кулику М.М., Пивоварову С.І., Лісіну М.О.
«Ми просто зобов»язані зберегти наш млин – назло ворогу і на славу Слобожанщини, - говорить староста Сидоренківської громади Ольга Корсун. Звісно, відремонтувати до первозданного вигляду та запустити ми його не зможемо, а ось створити з нього туристичний магніт – так. Маємо в планах найблищим часом зробити скромне відкриття нашого оновленого вітряка. А на мирне майбутнє - етнофестиваль та ярмарку, головною родзинкою якої стануть вироби з муки. Ідей багато, головне, щоб швидше настав мир і наші хлопці повернулися живі»
Сидоренківці, ви молодці, плекаєте і надалі свій млин, і традиції українського млинарства!
Більше про валківський млин можна дізнатися, переглянувши відео з велотуристичної поїзки нашого відомого валківського блогера-краєзнавця https://youtu.be/DF-gbEcv3ck?si=-LCnNf8RCjjymD4E
На фото – яким був і яким став Сидоренківський вітряк
Автори фото - Андрій Засипко та Ольга Корсун