Профілактика хвороби Лайма
Весна – це можливість проводити більше часу на свіжому повітрі, у парках та лісах. Відпочиваючи на природі, варто не забувати, що весна — це період найбільшої активності іксодових кліщів. Зустріти небезпечну комаху можна і на звичайному газоні біля будинку. Найчастіше вони селяться у траві та лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Укус кліща безболісний. У людини кліщ присмоктується найчастіше в ділянці шиї, грудей, пахових складок. У дітей найчастішим місцем прикріплення кліща є волосиста частина голови.
Кліщі можуть переносити багато хвороб. Найпоширенішими з них є бореліоз, більш відомий як хвороба Лайма, та кліщовий вірусний енцефаліт.
Бореліоз – бактеріальна інфекція, уражає різні органи та системи організму: нервову, опорно-руховий апарат, серцево-судинну, печінку тощо. Тривалість інкубаційного періоду - від однієї до шістдесяти діб, найчастіше – 14 діб.
Перші прояви хвороби Лайма можуть з’явитися через 1-3 тижні. Як правило, на місці присмоктування кліща на тілі постраждалого виникає кліщова мігруюча еритема – почервоніння шкіри. Часто разом з еритемою в людини з’являються гарячка, головний біль, ломота в усьому тілі й млявість. Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, призводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.
Щоб уникнути нападу кліщів, необхідно:
- одягати на прогулянки світлий, однотонний, з довгими рукавами одяг – на ньому легше помітити кліщів;
- ретельно оглянути себе та дітей після прогулянки;
- на прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч;
- після прогулянки одразу слід змінити одяг та білизну, ретельно їх оглянути, випрати;
- не залишайте цей одяг біля ліжка.
Звертаємо Вашу увагу: якщо Ви побачили в себе на тілі кліща, найкраще одразу звернутися до травмпункту або найближчого медичного закладу, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть необхідні рекомендації.
Бережіть себе та своїх близьких!