Золотистий стафілокок – прихована небезпека
Стафілококи оточують людину всюди: у пилу й одязі, на поверхні предметів, у дрібних бризках слини, що потрапляють у повітря при кашлі або чханні. Стафілококи – це рід бактерій родини Staphylococcaceae, який включає як умовно-патогенні види, так і класичні патогенні мікроорганізми.
Найбільш небезпечними вважаються штами золотистого стафілокока. Пов’язано це з його надзвичайною поширеністю, високою здатністю до виживання навіть в умовах термічної й хімічної обробки, а також схильністю до формування стійкості до антибактеріальних препаратів.
Золотистий стафілокок (St.aureus) є однією із найрозповсюдженіших інфекцій соціуму, зараження якою відбувається при спілкуванні з іншими людьми або під час перебування в приміщенні, де сформувалося вогнище хронічної стафілококової інфекції, повітряно-крапельним шляхом, через інфіковане повітря, з пилом.
Золотистий стафілокок входить до складу умовно-патогенної мікрофлори шкірних і слизових покривів людського організму. Це бактерія, яка в нормальному стані знаходиться на шкірі людини та не завдає жодної шкоди, але в разі зараження вона викликає запальний процес на шкірі та інших органах людини, може викликати менінгіт, пневмонію, гастроентерит та низку інших захворювань. Золотистий стафілокок здатний спровокувати близько 120 захворювань – від легких дерматологічних проблем до інфекційно-токсичного шоку. Також цей мікроорганізм є основною причиною спалахів внутрішньо лікарняної інфекції та розвитку післяопераційних ускладнень.
Іноді стафілокок з'являється в організмі та на шкірі внаслідок хірургічного втручання, через наявність рваних ран чи опіків.
Найбільший ризик зараження – від пацієнтів з відкритими вогнищами інфекції (рани, фурункули, карбункули), стафілококовими інфекціями верхніх дихальних шляхів (бронхіт, ангіна, фарингіт), травної системи (гастроентероколіт, ентероколіт). Стафілокок передається повітряно-крапельним, контактним і фекально-оральним шляхом.
Головним поштовхом до розвитку інфекційного процесу служить зниження імунітету.
Золотистий стафілокок є найбільш частою причиною харчових отруєнь. Потрапляючи в живий організм, стафілокок починає виділяти ентеротоксин, який і є причиною харчового отруєння. Чутливість людини до ентеротоксину стафілокока дуже висока — отруєння настає в 90% осіб, що вживали заражену їжу.
Ознаки захворювання, викликаного збудником: вже через 2-6 годин після вживання в їжу інфікованих продуктів (найчастіше, це кондитерські вироби з кремом, консерви, овочеві та м'ясні салати) з'являються сильні болі в животі, блювота та водяниста діарея. Швидко настає зневоднення й загальна інтоксикація організму. Хворий блідне, стає апатичним, його губи пересихають, очі "впадають", настає повний занепад сил. За появи перших симптомів захворювання необхідно мінімізувати контакти з оточенням і звернутися за медичною допомогою. Провести діагностику і призначити методи лікування дорослих і дітей може тільки лікар.
Для того, щоб уникнути стафілококових отруєнь необхідно:
— дотримуватись правил особистої гігієни (мати чистий спецодяг, гумові рукавички, мити руки з милом) при приготуванні їжі;
— прибирати приміщення, чистити та дезінфікувати інвентар (обладнання, посуд, предмети побуту) як на виробництві, так і в домашніх умовах;
— прибирати приміщення та обробляти обладнання в харчових, медичних, дошкільних та шкільних навчальних закладах згідно з санітарно-гігієнічними вимогами;
— своєчасно проходити медичний огляд, обстеження на носійство золотистого стафілокока й проводити діагностику мікроорганізмів, які викликали захворювання, якщо робота пов’язана з приготуванням їжі, обслуговуванням населення, у т. ч медичним обслуговуванням;
— дотримуватись встановлених термінів реалізації продуктів, які швидко псуються;
— уникати купівлі харчових продуктів у невстановлених місцях і торгових точках, не забезпечених холодильним обладнанням;
— дотримуватись температурного режиму в процесі технології приготування страв.
— не долучатись до роботи на виробництвах та обслуговування населення при захворюваннях (кишкові розлади, простудні захворювання, інфіковані рани).
Пам’ятайте! Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути захворювання стафілококовими інфекціями.